Sıkça Sorulan Sorular

DuraCoat nedir?

DuraCoat, iki parçalı bir kimyasal kaplamadır. Diğer ürünlerin aksine, DuraCoat ateşli silahlar için özel olarak üretilmiştir. Diğer silah kaplama uygulamaları, başka endüstrilerden kopyalanmıştır ve ateşli silahlar söz konusu olduğunda yeteri kadar iyi performans gösteremezler.

Silah sahibiyim, eğitim almadan DuraCoat ürünlerini silahlarıma uygulayabilir miyim?

Elbette. DuraCoat uygulamaları son derece kolaydır, herkes kolaylıkla yapabilir. DuraCoat, ortalama bir silah sahibinin uygulayabileceği şekilde tasarlanmıştır. Ön ısıtma, fırınlama, cila gerektirmez. DuraCoat ürünlerini uygularken pahalı ekipmanlara ihtiyacınız yoktur. Uygulama yapmadan önce yüzeyi temizleyip pürüzlendirin ve yağdan arındırıldığından emin olun. HVLP püskürtme tabancasına, airbrusha veya geleneksel püskürtme tabancasına erişiminiz yoksa püskürtme için kitler ile birlikte gönderilen Preval Sprayer isimli pratik ekipmanı, kaplama işlemini yapmak için kullanabilirsiniz.

DuraCoat ne kadar dayanıklıdır?

Normal kullanımda, tekrar uygulama gerektirmeyecek kadar uzun süre kalıcılığını koruyacaktır.

DuraCoat alabilmek için silah dükkanı sahibi veya silah tamircisi mi olmam gerekiyor?

Hayır, DuraCoat herkes tarafından satın alınabilir. DuraCoat, ateşli silah boyama konusunda hiç bilgisi olmayan kullanıcılar da düşünülerek üretilmiştir.

DuraCoat’ı nasıl uygularım?

DuraCoat; airbrush, havalı boya tabancası gibi püskürtme ekipmanları ile uygulanabilir. Ancak bu tür ekipmanlara erişim noktasında sorun yaşıyorsanız, DuraCoat Aerosol sprey boya ve Preval Aerosol Sprayer gibi opsiyonlarınız olduğunu unutmayın.

Sizin için hazırladığımız uygulama videosuna da göz atabilirsiniz.

DuraCoat uygulamasında sorun yaşıyorsam ne yapmam gerekiyor?

Herhangi bir yardıma ihtiyacınız olduğunda, 0312 502 06 00 numaralı telefonu, haftaiçi mesai saatlerinde aramanız yeterlidir. Size yardımcı olmak için buradayız.

Duracoat’ı fırça ile uygulayabilir miyim?

Hayır, DuraCoat sprey şeklinde uygulamak üzere geliştirilmiştir. Küçük vurgular ya da desen tasarımları bir sanatçı tarafından uygulanabilir ama -bu tür durumlarda- kaplama kalınlığının eşit olmayacağını unutmayın.

DuraCoat, fosfat kaplamalı yüzeylere ve sert eloksal kaplamalara tutunabilir mi?

Evet. Hatta DuraCoat bu tür yüzeylerde daha iyi performans gösterir.

Normal ebatlarda bir tüfeği kaplayabilmek için ne kadar DuraCoat’a ihtiyacım var?

Kitler ile birlikte gönderilen 4 oz (118,29 ml) DuraCoat, 1 – 2 tüfeği ya da 2 – 4 tabancayı boyamaya yetecektir.

Kamuflaj şablonları yeniden kullanılabilir mi?

Evet, çoğu desen 6 kereye kadar kullanılabilmektedir. Ancak detayı çok fazla olan kalıplar ilk kullanım sonrası özelliklerini yitirebildiği için ilk kullanım kadar detaylı bir çalışma ortaya çıkartmanızı engelleyebilir. Şablonu tekrar kullanmak için balmumu bir kağıt kullanarak sarıp öyle saklamayı unutmayın.

Uygulama esnasında özel bir yağ çözücü maddeye ihtiyacım var mı?

Evet. Örnek vermek gerekirse, otomotiv endüstrisinde kullanılan yağ sökücü kimyasallar -kullanıldıkları taktirde- kalıntı bırakabilirler. Kalıntılar yüzünden, DuraCoat ile silah arasında bir bariyer oluşur ve bu hem uygulanan kaplamanın kalıcılığı için, hem uygulanan kaplamanın kalınlığı için sorun demektir. TruStrip ™ Cleaner / DEGREASER (yağ çözücü), silah endüstrisi için özel olarak üretilmiştir. TruStrip, silahlarda yaygın olarak bulunan yağ ve kalıntıları tamamen temizler ve böylece yapılacak kaplama mükemmel sonuçlar verir.

DuraCoat uygulaması yaptıktan sonra boya tabancamı temizlemek için özel bir kimyasal kullanmalı mıyım?

DuraCoat® Reducer, kalıntıları temizlemek için en uygun çözümdür. Lake inceltici (ya da az miktarda aseton) temizliğin ilk aşamasında kullanılabilir ancak devamında detaylı temizliğin DuraCoat® Reducer ile yapılması gerekmektedir. DuraCoat® Reducer sayesinde boya tabancanız en yüksek performansta çalışacaktır.

Uygulama öncesinde DuraCoat’ı seyreltemem gerekecek mi?

Püskürtme yapacağınız ekipmana, kullanacağınız püskürtme tekniğine, iklimsel koşullara ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişebilir. Uygulamanız sırasında, DuraCoat’ın, silahınızın yüzeyine düzgün bir şekilde dağılmadığını görürseniz evet, seyrelterek kullanabilirsiniz. Özellikle hava koşullarından kaynaklı olarak uygulama esnasında, inceltici olarak, DuraCoat® Reducer bulundurmanızı tavsiye ederiz.

DuraCoat® Retarder, özellikle nemli havalarda yapılacak uygulamalarda boyama sürecine katkıda bulunacaktır. Çok nemli veya çok kuru havalarda yapılacak uygulamaların, sonucu olumsuz olarak etkileyebileceğini unutmayın

DuraCoat ne kadar süre içerisinde kurur?

Uygulamadan 20 dakika sonra DuraCoat kuruyacaktır. Uygulamadan 1 saat sonra parçaları elinize alabilirsiniz ve kaplamadan bir gün sonra silahınızın montajını yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın, DuraCoat uygulamasından 2-3 hafta sonra nihai sonucu alacaksınız. DuraCoat; en yüksek mukavemeti 2-3 hafta sonra kazanacaktır ve kaplama sökülmediği taktirde, süre geçtikçe (hatta yıllar geçtikçe) mukavemeti artacaktır.

DuraCoat renklerini birlikte kullanabilir miyim?

Elbette. Tüm DuraCoat renk serileri kendi içinde birbiri ile karıştırılabilir ve bu şekilde uygulanabilir. Standart DuraCoat renklerini kullanarak sınırsız sayıda renk elde edebilirsiniz.

DuraCoat ürünlerimi ahşap yüzeylere nasıl uygulayabilirim?

Uygulamanın yapılacağı ahşap yüzeyi hafifçe zımparalayın. Bu aşamada DuraFil’i, çizikleri ve boya kalıntılarını ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra DuraCoat’ı yüzeye uygulayın ve kuruması için bir gece boyu bekleyin. Fırınlama yapmayın.

Avlandığım alanlarda tuzlu su var, DuraCoat kaplamasına tuzlu su zarar verir mi?

Kesinlikle hayır, DuraCoat tuzlu ortamlar için oldukça uygundur. Tuzlu suyun oluşturabileceği korozyona karşı DuraCoat özellikle yüksek mukavemet gösterecektir.

DuraCoat’ın raf ömrü ne kadar?

DuraCoat’ın raf ömrü 12 – 18 ay arasıdır. DuraCoat® Hardener’ın raf ömrü ise –ağzı sıkıca kapatılmış halde; kuru, ışık görmeyen bir ortamda- 6 ay kadardır. DuraCoat ürünlerinin raf ömrü, ağzı tamamen kapalı bir torbaya kimyasalları koyduğunuz ve buzdolabında sakladığınız sürece biraz daha uzun olacaktır. Ancak yiyecek veya içecekler ile birlikte aynı yere DuraCoat ürünlerini kesinlikle koymayın.

Silahımın namlusuna uyguladığım DuraCoat zaman içerisinde yanar mı?

260°C – 310°C arasındaki sıcaklıklarda DuraCoat kaplamaları rahatlıkla işlevini yetine getirebilmektedir. Normal koşullarda ve normal atışlarda bir silahın namlusu o sıcaklıklara ulaşmayacaktır. Ağır makineli tüfek gibi namlusu normalden daha çok ısınan bir tüfek namlusuna -yani namlu sıcaklığı 535°C üstüne çıkabilen bir yüzeye- DuraHeat 2.0 özel kaplamasını uygulayabilirsiniz. DuraHeat 2.0, 815°C sıcaklığa kadar dayanabilmektedir.

DuraCoat’ı uygulandığı yüzeyden kolayca temizleyebilir miyim?

DuraCoat kaplamasını yüzeyden sökmek kolay değildir. DuraCoat kaplamaları elastik yapıda olduğu için kumlama ve zımparalamaya karşı oldukça yüksek direnç gösterecektir. Ancak profesyonel kişiler silah yüzeyine zarar vermeden, endüstriyel kumlama ekipmanları ile DuraCoat kaplamalarını yüzeyden temizleyebilir. Yüzeyde bulunan DuraCoat kaplamasında çentik açılması bu noktada önemlidir, yeni yapılacak kaplamanın yüzeye tutunması için alan yaratılmış olur.

DuraBlue ürününü Duracoat’dan ayıran şey nedir?

DuraBlue, DuraCoat üzerinden formüle edilmiş, devrim niteliğinde yeni bir kaplamadır. İki ürün de aynı sertleştiriciyi kullanır ve mukavemet seviyeleri aynıdır. Ancak DuraBlue geleneksel silah boyalarının renklerindedir.

DuraBlue, yüzeyde hafif bir şeffaflık efekti verir ve böylece geleneksel kaplamaların dokusunu tam olarak yansıtır. DuraBlue ve DuraCoat kaplamalarının uygulamaları birbirinden farklıdır, uygulama talimatlarını dikkatlice okuyup uygulamanız çok önemlidir.

DuraBlue ile kaplama yapmadan önce yüzeyi kumlama ile temizlemem gerekir mi?

Hayır, her ne kadar kaplamanın yüzeye tutunmasını kolaylaştıracak olsa bile kumlama işlemine gerek yoktur. DuraBlue uygulandığı taktirde altta kalan tüm izleri ortadan kaldıracaktır.

DuraBlue neden tek kullanımlık bir filtre ile beraber geliyor?

DuraBlue, yüzeyde transparan bir kat efekti yaratmak için özel olarak geliştirilmiştir. Bu efekti oluşturabilmek için boyanın içerisinde katı partikül olmaması gerekmektedir. Bu sebeple tek kullanımlık bir filtre ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Dayanımı yüksek, kaliteli bir kaplama yapmak için uygulama talimatlarına tamamen uyduğunuzdan emin olun.

DuraBlue fırınlanabilir mi?

Evet, DuraBlue ile kaplanmış metal parçalar kuruma süresini kısaltmak için, istenildiği taktirde fırınlanabilir.
Yüzeyi DuraBlue ile tamamen kapladıktan sonra;

a. Parçaları bir gece boyu kurumaya bırakın. Ertesi gün parçaları birleştirebilir ve hatta silahınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.
b. Kaplama yaptığınız metal parçaları, 90 dakika boyu 45°C sıcaklıkta ya da 20 dakika boyu 95°C sıcakta fırınlayabilirsiniz. Parçalar, oda sıcaklığına geldiğinde ise montajını yapabilir ve silahınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

DuraBlue, DuraFil’i gizleyebilir mi?

DuraFil, metal yüzeydeki çatlak, çizik ve çukurları kapatmak için DuraCoat ve DuraBlue öncesi uygulanan bir kimyasaldır. DuraBlue, kapladığınız yüzeyi gizlediği için DuraFil gözükmeyecektir.

DuraBlue rötuşlanabilir mi?

Eğer, DuraBlue uygulandıktan sonra, kaplamanın üstünde bir leke oluşursa, lekeye rötuş yapılabilir. Ancak rötuş yapılacağı zaman lokal olarak kısıtlı bir bölgeye değil, tüm yüzeye tekrar DuraBlue uygulanarak yapılması gerekmektedir. Böylece homojen bir görüntü elde edilir.

Bir lekeye rötuş yapmak için;
1. Parçanın tüm yüzeyini düzgünce temizleyin.
2. Lekeyi; hafifçe, elle zımparalayın.
3. Kaplama yapıldığı günden 7 günden fazla süre geçtiyse tüm DuraBlue uygulanan yüzeyin tamamen zımparalanması gerekmektedir. Zımparalama işlemini yapma sebebi, uygulanacak yeni katmanın yüzeye tutunabilmesi içindir. Zımparayı elle ve çok hafif yapmanız gerekmektedir. Eğer DuraBlue uygulanalı henüz 7 gün geçmediyse bu adımı atlayabilirsiniz.
4. Temiz bir hava püskürtme cihazı kullanarak zımparalanan yüzeylere hava verin, böylece zımparanın artıkları temizlenir.
5. Oluşan lekeyi gizlemek ve aynı zamanda yüzeyin geri kalanında homojen bir görünüm ve güçlü bir parlaklık yaratmak için DuraBlue®’yu lekeye ve parçanın tüm yüzeyine püskürtün.
6. DuraBlue® talimatlarında belirtildiği gibi parçayı ya normal kurumaya bırakın ya da fırınlama işlemine tabi tutun.

DuraBlue silahım üzerindeki kaynak izlerini kapatır mı?

Evet, DuraBlue silahınız üzerindeki kaynak izlerini kapatacaktır.

DuraBlue, çıplak ya da ham alüminyum yüzeye uygulanabilir mi?

Evet. DuraBlue, tüm metal ve plastik yüzeylere uygulanabilir. Uygulama yapmadan önce, DuraBlue sürülecek yüzeye kılavuzda yazan işlemlerin dikkatlice yapıldığına emin olun.

Diğer silah kaplama ürünleri satanlar, sürekli ürünlerinin sağlayacağı sertlikten bahsediyor. Neden elastiklikten hiç bahsetmiyorlar?

Silah kaplama endüstrisinde çok yaygın bir yanlış anlayış var; ‘sert olması daha iyidir’. Bu kabaca söylemek gerekirse ‘eski kafa’ bir düşüncedir. Sertlik demek aynı zamanda kırılganlık demektir. Bu kadar ince uygulanan bir kimyasalın çok sert olması istenilen bir sonuç değildir. DuraCoat ürünleri elastiktir ve bu sayede kırılgan değildir. Eğer uyguladığınız DuraCoat çatladıysa bu -genelde- uygulandığı yüzeyin yeteri kadar temizlenmemiş olmasının bir sonucudur. Esneklik/elastiklik özelliği sayesinde DuraCoat, bir darbe ile karşılaştığında kırılmaz ya da çatlamaz, tam tersine mukavemet gösterir. Ayrıca elastiklik, çiziklerin önlenmesi adına da daha iyi sonuçlar verir.

Ürünleri nereden sipariş edebilirim?

Bu linke tıklayarak mağazalarımızdan sipariş verebilirsiniz.

0312 502 06 00numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Instagram adresimizden bize özel mesaj yoluyla iletişime geçerek sipariş verebilirsiniz.